Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
CRBR to system, w którym gromadzone i przetwarzane będą informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
Głównym zadaniem CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
TERMINY
Formalnie funkcjonuje on od 13 października 2019r. , lecz stanie się użyteczny z dniem 13 kwietnia 2020 r. - jest to ostateczny termin, do którego spółki muszą dokonać wpisu do rejestru.
W przypadku podmiotów nowo utworzonych, tj. począwszy od dnia 13 października 2019 r., informacje powinny być zgłoszone do Rejestru nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu w KRS.
Zmiana informacji powinna zostać natomiast każdorazowo zgłoszona w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.
KTO DOKONUJE ZGŁOSZENIA
Wpisowi do rejestru podlegają:
- spółki jawne;
- spółki komandytowe;
- spółki komandytowo-akcyjne;
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki akcyjne z wyjątkiem spółek publicznych.
SANKCJE
Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia informacji w ustawowym terminie grozić będzie karą pieniężną do wysokości 1.000.000,00 zł.
DANE PODLEGAJĄCE ZGŁOSZENIU
- dane identyfikacyjne podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji: nazwa (firma), forma organizacyjna, siedziba, numer w KRS, NIP;
- dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania podmiotów: imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo data urodzenia, informacja o wielkości i charakterze udziału lub przysługujących uprawnieniach.
ZGŁOSZENIE
Zgłoszenia dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki, jest ono bezpłatne i można go dokonywać na stronie https://crbr.podatki.gov.pl , zgłoszenie musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, jak również zawierać oświadczenie osoby dokonującej zgłoszenia o prawdziwości zgłaszanych informacji.
03.11.2019.